Pogoda w lecie bywa kapryśna. Warto pamiętać o tym, by w tym okresie ubierać swoje dziecko w sposób zapewniający komfort termicznym o każdej porze dnia i nocy. Ale jakie ubranka zapewniają, że maluchowi nie jest ani za zimno, ani za gorąco? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule. Zapoznaj się już teraz z praktycznymi poradami dotyczącymi prawidłowego ubioru dziecka latem.

Jak ubierać dziecko w lecie?

Lato to dla dorosłych wyczekiwana pora roku. W końcu po wielu miesiącach chłodu pojawiają się wyższe temperatury, a wysoko na niebie gości słońce. Wraz ze zmianą temperatury zmienia się również garderoba w szafach. Ubieramy się tak, aby było nam jak najbardziej komfortowo. To samo powinno tyczyć się najmłodszych. Jednakże niemowlęta nie potrafią jeszcze mówić, dlatego nie powiedzą nam czy jest im za gorąco. To od naszej odpowiedniej wiedzy zależy jak będą one ubrane. W okresie letnim szczególnie ważne jest odpowiednie dobranie ubranek dla niemowląt. Jest to czas, kiedy delikatna skóra niemowlęcia, posiadająca zbyt cienką warstwę lipidową, jest szczególnie narażona na podrażnienia słoneczne, odparzenia lub pieluszkowe zapalenie skóry.

Rodzice często w obawie przed tym, że ich dziecko się przeziębi, ubierają je w kilka warstw ubranek (nawet latem). Efekt tego jednak nie jest zbyt dobry, bo maluch może się przegrzać. A przecież sami nie nosimy długich rękawów latem, tak samo powinno być w przypadku najmłodszych. Zasada brzmi tak, że dziecko powinno mieć na sobie najwyżej jedną warstwę ubrania więcej niż dorosły. Ubrania zakładane niemowlętom latem powinny być wykonane z przewiewnych i nie podrażniających skóry tkanin - takich jak np. bawełna. Dobrze jest również zwrócić uwagę, by noszona w ciepłe dni przez dziecko odzież była w jasnych kolorach, gdyż ciemniejsze barwy przyciągają promienie słoneczne, a to z kolei sprawia, że maluchowi jest jeszcze goręcej.

Wyprawka dla dziecka na lato

W czasie letnich upalnych dni najlepiej sprawdzi się body z krótkim rękawkiem i rampersy niemowlęce, a na chłodniejsze wieczory - pajacyk. Lepiej jest zrezygnować z ubrań z jeansu. zamszu czy tych podrażniających skórę. Liczy się prostota. A jak wygląda sytuacja, gdy zabieramy dziecko na zewnątrz? Dzieciom do 3. miesiąca życia należy zakładać czapeczki. W domu niemowlę nie musi mieć na głowie czapeczki. Należy pamiętać, aby podczas dużych upałów nie wychodzić z dzieckiem na spacer między godziną 11-15. Najlepsza pora na spacer to wczesny poranek lub wieczór. W razie chłodu warto pamiętać o sweterku.

Zarówno dorosły człowiek, jak i maluch powinien być odpowiednio ubrany na daną porę roku. Lato to szczególny okres, dlatego należy pamiętać o dobieraniu odzieży, która pozwoli skórze oddychać. Dzięki temu nawet w najgorętsze dni nie będziemy musieli martwić się czy dziecku na pewno nie jest za gorąco.