Każdy rodzic, wyczekujący na narodziny swojej pociechy staje przed jednym z wielu istotnych zakupów, jakim jest niezbędne łóżeczko. Kwestia wyboru tego z pozoru banalnego mebla, często staje się udręką. Przychodzimy z pomocą, wraz z odpowiedziami na wszystkie nurtujące Was pytania.

Jakie łóżeczko wybrać?

Niemowlęce łóżeczka możemy podzielić na kilka rodzajów. Pierwszym z nich jest klasyczne drewniane, które znakomicie wpisują się w każdy rodzaj wnętrza. Sprawdzą się także niezależnie od płci dziecka. Solidna budowa zapewnia długi czas użytkowania. Ponadto, kolorowa pościel dla dziecka czy fikuśne pluszami dodadzą mu wyjątkowego charakteru. Innym rozwiązaniem są łóżeczka turystyczne. Jak sama nazwa wskazuje, używa się ich na różnego rodzaju wyjazdach. Wyróżnia je przede wszystkim praktyczność, ponieważ możemy je bez problemu złożyć i zabrać tam, gdzie się wybieramy. Warto dodać, iż ten rodzaj łóżeczek jest dostępny nie tylko dla niemowląt, ale nawet kilkuletnich dzieci. Ostatnią wersją są tzw. mebelki dostawne, na które decyduje się coraz więcej rodziców. Dają one możliwość przyłączenia łóżeczka naszej pociechy do łóżka rodziców, dzięki czemu mogą bez problemu jej pilnować. Ta opcja sprawdza się wyśmienicie, zwłaszcza przy pierwszych miesiącach życia dziecka.

Kołyska a kosz Mojżesza

Kolejną opcją łóżeczek są kołyski, czyli niezwykle popularne rozwiązanie, dające korzyści zarówno naszemu brzdącowi, jak i rodzicom. Pozwala na wręcz bezproblemowe usypianie dziecka przy pomocy wykonywania delikatnych bujanych ruchów. Wzbudza to w dziecku spokój oraz poczucie bezpieczeństwa. Podobną alternatywą są kosze Mojżesza, które wiele z nas może pamiętać z własnego dzieciństwa. Są one wykonane zwykle z naturalnych materiałów (często jest to wiklina) i mają kształt owalu z zaokrąglonymi rogami. Sprzedaje się je ze specjalnymi stojakami, który może służyć również jako kołyska.

A co z materacem?

Bez względu na rodzaj łóżeczka, konieczne jest wyposażenie je w odpowiedni materac, Istnieją dwa wymiary – 140x70cm oraz 120x60cm. Tutaj warto zastanowić się nad jego dalszym przeznaczeniem. Większy rozmiar posłuży nam z pewnością na o wiele dłużej, dzięki czemu nie będziemy zmuszeni do szybkiej jego wymiany. Z materaca 140x70cm możemy korzystać aż nasze dziecko osiągnie wiek nawet 5/6 lat, Wszystko zależy w jakim tempie będzie ono rosło. Jeśli jednak nie dysponujemy zbyt wielkim miejscem w pokoju, postawmy na mniejszy rozmiar. W końcu nasza pociecha nie musi mieć miliona zabawek w łóżeczku, by uzupełnić zapas miejsca, jaki oferują materace 140x70cm. Warto również pomyśleć nad dekoracjami do pokoju malucha. Świetnym rozwiązaniem mogą okazać się coraz popularniejsze lampki nocne w formie cotton balls’ów.

Wybór łóżeczka dla niemowlaka to nie lada wyzwanie. Jednak ten zakup nie musi być wcale taki straszny! Wystarczy go dokładnie przemyśleć i uściślić nasze oczekiwania, które posłużą nam jako doskonały przewodnik po rozległej ofercie mebelków dla dzieci.