Podczas karmienia dziecka, warto zabezpieczyć jego ubranie przed zabrudzeniem, które często jest bardzo trudne do wyczyszczenia. Na pomoc rodzicom przychodzą śliniaki. Jednak ich różnorodność, sprawia, że wybór tego najodpowiedniejszego modelu jest czasem kłopotliwy. Sprawdźmy zatem, na co zwrócić uwagę wybierając śliniak dla dziecka.

Praktyczne śliniaki dla niemowląt

Praktyczne śliniaki dla niemowląt powinny charakteryzować się kilkoma ważnymi cechami oraz dodatkowymi ułatwieniami. W zależności od modelu będą się one różnić między innymi sposobem zakładania. Na sklepowych półkach można spotkać śliniaki zapinane na rzep. Ze względu na to, że łatwo i szybko się go ubiera i ściąga, jest to jedna z najczęściej wybieranych opcji. Do wyboru mamy także śliniaki zawiązywane na szyję lub wkładane przez głowę. Z kolei, jeśli chcemy, aby śliniak posłużył dziecku na dłużej, wtedy warto zdecydować się na model z regulowanym zapięcie. Dzięki temu z łatwością będzie można dostosowywać go, do szybko zmieniającego się kształtu ciała niemowlaka. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać śliniak, który będzie na tyle duży, że przykryje całe ciało dziecka a w konsekwencji doskonale uchroni go przed każdym zabrudzeniem. Jednak warto pamiętać, że modele, które sięgają brzucha lub zakrywają tylko klatkę piersiową, także świetnie sprawdzą się podczas posiłków.

W niektórych przypadkach niezastąpiony będzie śliniak z kieszonką - pomaga ona uchwycić kawałki jedzenia, którym nie udało się dotrzeć do buzi dziecka. Śliniaki poza tym, że są bardzo praktyczne, posiadają także niezwykle piękne i urocze nadruki ze zabawnymi zwierzątkami czy słodkimi kwiatuszkami. Różnorodność kolorystyczna śliniaków sprawia, że z łatwością można wybrać odpowiedni model zarówno dla dziewczynki, jak i dla chłopca.

Rodzaje śliniaków dla dzieci

Wybór śliniaka, choć z pozoru prosty, po wejściu do sklepu czy na stronę internetową z akcesoriami dla najmłodszych, może wywołać u niektórych rodziców zawrót głowy. Jaki rodzaj śliniaka dla dziecka wybrać? Zobaczmy, co oferują nam producenci. Standardowym rozwiązaniem są klasyczne śliniaki, które wykonane są z bawełny lub miękkiej frotty. Są bardzo delikatne w dotyku, ale niestety nie chronią ubranka dziecka przed płynnymi posiłkami, gdyż są przemakalne. Lepszym rozwiązaniem są śliniaki z ceratką. One także wykonane są z bawełny, ale pod nią znajduje się nieprzemakalna i idealnie chroniąca przed zabrudzeniem ceratka. Dobrą alternatywą są też śliniaki z silikonu. Zyskały one sympatię rodziców, a to ze względu na ich łatwe i szybkie czyszczenie. Wystarczy je przetrzeć mokrą ściereczką lub umyć pod bieżącą wodą, wytrzeć i już są gotowe do ponownego użycia, a niektóre modele nawet nadają się do mycia w zmywarce. Dla dzieci, które rozpoczynają naukę samodzielnego jedzenia, przydatne mogą okazać się śliniaczki z rękawami. Dzięki nim rodzice mają pewność, że ubranko nie zostanie poplamione.

Wśród wielu modeli znaleźć można śliniaki, które specjalnie dedykowane są do nosidełek. Ich odpowiedni kształt i wymiary pomagają zabezpieczyć go przed trudno dającymi się zmyć plamami. Ciekawym i w niektórych sytuacjach najlepszym rozwiązaniem okażą się śliniaki jednorazowe, które najczęściej wykonane są z nieprzemakalnego materiału. W jednej paczce znajduje się ich kilkadziesiąt, dlatego sprawdzą się one szczególnie dobrze np. podczas dłuższego spaceru czy w podróży. Po skończonym posiłku należy je wyrzucić do kosza.

W zależności od naszych potrzeb i preferencji dziecka mamy do wyboru wiele rodzajów śliniaków. Przed zakupieniem najodpowiedniejszego warto zwrócić uwagę między innymi na materiał, z jakiego został wykonany, na rodzaj zapięcia, jego długość czy chociażby na posiadane przez niego kolory i wzory.