Karmienie dziecka do pierwszego roku życia jest stosunkowo proste. Najpierw odżywia się mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym, a potem systematycznie poszerza się mu dietę. No właśnie, Twój maluch wchodząc w drugi i trzeci rok życia potrzebuje już nieco innych składników odżywczych, a jakich? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj zasady prawidłowego żywienia 2-3 latka.

Co i ile powinno jeść 2-3 letnie dziecko?

Zastanawiasz się co i ile powinno jeść 2-3 letnie dziecko? Przede wszystkim musisz pamiętać, aby swojemu maluchowi serwować już pięć posiłków dziennie. Przy czym śniadanie, obiad i kolacja powinny zawierać po ok 25% kalorii. Z kolei pozostałe 25% dziennego zapotrzebowania na kalorie powinny być dostarczone przez drugie śniadanie i podwieczorek. No dobrze, w takim razie ile kalorii potrzebuje Twoje dziecko? Zależeć to będzie od jego masy ciała. Orientacyjnie, maluch między 13 a 36 miesiącem życia powinien otrzymać około 83 kcal na jeden kilogram masy ciała. Należy także pamiętać, że ilość dostarczanego mu białka nie może być mniejsza niż jeden gram na kilogram masy ciała, czyli nie wskazane jest, aby przekroczyła 15% kalorii na dzień. Z kolei tłuszcze powinny stanowić od 30 do 40% dziennego zapotrzebowania na energię a węglowodany 55-60%. A skąd wiadomo, ile dziecku nałożyć? Ogólnie przyjęło się, że na śniadanie, obiad i kolację maluch powinien dostać jedną porcję ( jedną łyżkę stołową na każdy rok życia) warzyw, owoców, białka i produktów zbożowych. Obrazując, nasz dwulatek powinien zjeść mniej więcej np. 2 łyżki ryżu, 2 łyżki surówki z marchewki, 2 łyżki gulaszu z kurczaka a na deser 2 łyżki poziomek. Dla ułatwienia najlepiej przyjąć zgodnie z tzw. wzorcowym talerzykiem żywieniowym, że dziecko powinno zjadać: od 1 do 2 porcji tłuszczów, 3 porcje mleka i produktów mlecznych, od 1 do 2 porcji mięsa, drobiu, ryb i jaj, 5 porcji warzyw, 5 porcji produktów zbożowych, 4 porcje owoców. Równie ważne jest zachowanie odpowiednich przerw między posiłkami. Najlepiej trzymać się tych zasad. Po pierwsze odstępy między głównymi posiłkami muszą wynosić minimum 2 godziny a maksymalnie 4 godziny. Natomiast śniadanie dziecko powinno zjeść około pół godziny po przebudzeniu się a kolację 2-3 godziny przed snem.

Akcesoria do karmienia dzieci

Znając zasady prawidłowego żywienia to dobry początek, ale nie oszukujmy się to nie wystarczy, by dziecko nagle zaczęło jeść wszystko co mu podamy. Ten problem zna prawie, każdy rodzic a szczególnie tej przyrządzający codziennie potrawy dla swojego niejadka. Zatem co zrobić, by dziecko chętniej jadło? Jest kilka sposobów. Po pierwsze, zastanów się jak urozmaicić maluchowi spożywanie posiłków. Akcesoria do karmienia dzieci takie jak talerzyk czy miseczka to świetny sposób na zainteresowanie niejadka posiłkiem. Te dedykowane dla najmłodszych są ozdobione słodkimi zwierzątkami czy bohaterami z ulubionych bajek. Jeśli do tego dodamy fantazyjne sztućce dla dzieci to jesteśmy już o krok od sukcesu. Teraz wystarczy na talerzyku przygotować oryginalne kompozycje z warzyw czy owoców a Twój niejadek na pewno z chęcią wszystkiego skosztuje. Który malec nie skusi się na widok kolorowego balonika z truskawek i borówek albo śmiesznego skrzata z marchewki i groszku? Im ciekawsza forma podania tym większe szanse na zjedzenie całego posiłku. Zawsze też możesz przemycić bombę witaminową w koktajlu warzywnym lub owocowym, który podasz swojemu skarbowi w bajkowym kubku. I pamiętaj, nie martw się na zapas, gdy Twoje dziecko nie chce jeść tyle ile mu dajesz. Najprawdopodobniej okres niejedzenia jest przejściowy, a póki maluch prawidłowo funkcjonuje i jest zdrowy nie ma powodów do zmartwień. W razie potrzeby zawsze możesz skonsultować się ze swoim pediatrą, który będzie wiedział co robić.

Stosując się do podanych zasad zdrowego żywienia, masz pewność, że Twoje dziecko będzie rozwijało się prawidłowo. Dodatkowo jeśli chcesz zachęcić swoją pociechę do jedzenia warto kupić ciekawe sztućce i miseczki, dzięki którym posiłek szybko zniknie z talerza.