Dla dziecka sen jest bardzo istotny. Aby przebiegał jak najlepiej, musimy zadbać o odpowiednie warunki w pokoju. Codzienne wietrzenie, odpowiednia temperatura, dobrze dobrany materac to nie wszystko. Bardzo ważna jest także wysokiej jakości poduszka i kołdra, które należy systematycznie prać i właściwie przechowywać. Zatem sprawdź czy prawidłowo dbasz o pościel swojego dziecka!

O czym należy pamiętać piorąc pościel dla dziecka?

Dzieci a szczególnie niemowlaki sporą część swojego życia spędzają na spaniu. Przyjmuje się, że do 12 miesiąca maluch śpi ok 16 godzin a takie 3-4 letnie dziecko potrafi spać niewiele mniej, bo 13-14 godzin. Z tego powodu warto zadbać o wysokiej jakości materac oraz bawełniane prześcieradło, kołdrę oraz poduszkę. Po ich zakupie należy od razu je wyprać i to zarówno poszewki jak i wypełnienie pościeli. Jeśli zdecydujemy się na wybór bardzo intensywnych kolorów pościeli, to warto pamiętać, żeby przed ich pierwszym założeniem dokładnie wyprać minimum dwa razy. Niektórzy pewnie zapytają dlaczego, już tłumaczymy. Ciemne barwy np. granat, czerń czy krwista czerwień mają więcej barwnika oraz substancji, które mają chronić tkaninę przed utratą koloru. Kilkukrotne wypranie pościeli sprawi, że pozbędziemy się ich nadmiaru, który mógłby spowodować u dziecka np. wysypkę czy zaczerwienienie. Warto także zawsze kupować pościel w sprawdzonych sklepach, które gwarantują produkty z certyfikatami potwierdzającymi, że dana tkanina nie zawiera toksycznych składników.

dziecko pod kołderką

Pranie pościeli dla dziecka

O czym jeszcze należy pamiętać piorąc pościel dla dziecka? Oczywiście o odpowiednio wysokiej temperaturze, która najlepiej, aby wynosiła 90 stopni. Przy czym warto wiedzieć, że już przy 60 stopniach z tkanin pozbędziemy się roztoczy, wirusów czy też pleśni i różnych bakterii. I tu mamy dobrą wiadomość. Zdecydowanie większość producentów produkuje pościel, którą można prać właśnie w 60 stopniach, bez obaw i jej zniekształcenie czy odbarwienie. Dodatkowo, w celu wyeliminowania ewentualnie nieusuniętych bakterii, zaleca się po wyschnięciu pościeli dokładnie ją wyprasować. Dla pewności do prania powinniśmy używać hipoalergicznych proszków. Skóra dziecka jest niezwykle delikatna, dlatego najlepiej wybierać środki czyszczące, które pozbawione są substancji zmiękczających i zapachowych oraz fosforanów. Wybierając detergenty dedykowane dla wrażliwej skóry maluchów mamy pewność, że nie przytrafi się naszemu dziecku żadne uczulenie lub inne niechciane zapalenie skóry. Dla zwiększenia bezpieczeństwa proponuje się, aby pościel wypłukać przynajmniej dwa razy.

Jak przechowywać kołdrę i poduszkę?

Zastanawiasz się jak przechowywać kołdrę i poduszkę? Jest kilka zasad, których powinniśmy przestrzegać. Po pierwsze prześcieradło i pościel należy trzymać w workach próżniowych. Z kolei kołdrę i poduszkę najlepiej schować do szczelnych worków. Warto zaznaczyć, że przed tym trzeba je odpowiednio wyprać. Po ich wyczyszczeniu zaleca się wietrzenie, które powinno mieć miejsce w pogodny dzień, kiedy wilgotność powietrza jest niska. A gdzie przechowywać swoją ulubioną kołdrę i poduszkę? Przede wszystkim w miejscu o małej wilgotności. I na koniec ostatnia wskazówka- nie kładź na nich żadnych ciężkich przedmiotów, bo mogą one doprowadzić do uszkodzenia worka, który ma je zabezpieczać przed różnymi niekorzystnymi czynnikami.

kołderka niemowlęca

Przestrzegając naszych wskazówek masz pewność, że prawidłowo dbasz o pościel swojego dziecka. Pamiętaj, że odpowiednio wyprana, wyprasowana i wywietrzona kołdra i poduszka, gwarantuje maluchowi spokojny i zdrowy sen.