Noworodek potrzebuje szczególnie delikatnej odzieży, która pozwoli bez przeszkód oddychać jego delikatnej skórze, a także będzie przyjemna w dotyku. Częstym wyborem wśród rodziców jest tzw. body. Ubranko to jest praktyczne i łatwe w zakładaniu, dlatego jest bardzo często wykorzystywane. Warto jednak pamiętać, że powinno ono posiadać kilka istotnych cech.

Jakie powinno być body dla noworodka?

W przypadku nowonarodzonego dziecka, body dla noworodka powinno być przede wszystkim wykonane z miękkiej bawełny, która pozwoli oddychać delikatnej skórze dziecka. Przy zakupie pojawia się jednak pytanie, jaki rodzaj wybrać, czy może body rozpinane, z krótkim, a może z długim rękawem? Istotną kwestią jest oczywiście również odpowiedni rozmiar ubranka.

Body dla noworodka pełni głównie dwie funkcje. Jest to pewnego rodzaju bielizna niemowlęca, którą nakłada się na gołą skórę dlatego właśnie tak ważne jest dobranie modelu, który dobrze przepuszcza powietrze, a także nie krępuje ruchów dziecka. Drugą funkcją jest podtrzymywanie zapiętej pieluszki.

Rodzaje body

Można wyróżnić kilka typów body dla noworodków. Niektóre zakłada się przez główkę, dlatego wielu rodziców obawia się w ogóle kupować body, bojąc się, że przy ubieraniu zrobią dziecku krzywdę. W takim przypadku warto wybrać tzw. body kopertowe lub zapinane na guzki. Warto jednak pamiętać, że dziecko jest rozbierane i ubierane kilka razy w ciągu dnia, dlatego ciągle zapinanie guzików może okazać się nieco problematyczne.

Jaka tkanina i rozmiar body?

Skóra noworodka jest bardzo cienka i delikatna, nawet o połowę cieńsza od skóry kilkuletniego dziecka. Należy bezwzględnie o tym pamiętać przy zakupie body. Najlepsze będą warianty w całości z bawełny, najlepiej certyfikowanej. Jeśli chodzi o rozmiar body, to niemożliwe jest przewidzenie ile będzie mierzyło nowo narodzone dziecko. Dlatego kupując to ubranko jeszcze przed narodzinami, warto pamiętać o uniwersalnych zasadach odnośnie rozmiarów body. Najlepiej jest kupić kilka sztuk w rozmiarze 56 oraz kilka w rozmiarze 62. Jeśli niemowlę będzie mierzyło więcej niż 56 centymetrów, wtedy może się okazać, że rozmiar 62 będzie tym najodpowiedniejszym.

Jeśli chodzi o długość rękawów, to jest to uzależnione oczywiście od pory roku, w jakiej narodziło się dziecko. W gorącej porze lepiej sprawdzą się krótkie, a w chłodniejszej dłuższe. Jednak nawet jeśli niemowlę przyszło na świat latem, dobrze jest mieć kilka sztuk body z długim rękawem. Mogą przecież przydarzyć się deszczowe dni, gdzie body z długim rękawem będzie idealnym wyborem.